Eesti Interneti Päev 2015 - Tuleviku narratiiv?

11. mai 2015 Mektory, Raja 15



Üldinfo

Mis on 2015. aasta kevadel Eesti Interneti põletavaimad teemad? Näiteks, mis võiks olla Eesti järgmine Skype või Transferwise? Internetist on saanud majanduse “lubrikant” ning see loob kasvupinna millelegi uuele ja innovatiivsele. Kas Sa tead, kuhu Internet areneb? Me ei tea, kuid meie eesmärk on jõuda sellele teadmisele lähemale. Eesti Interneti Päeva 2015 peamine idee ongi tuua kokku meie interneti ja kogukonna entusiastid, et arutada ja anda oma panus Eesti Interneti arengule.

Interneti Päev 2015 on eesti keeles ning osalejatele tasuta.

Millal?

11.mai 2015 kell 9.30

Kus?

Ettevõtlus- ja Innovatsioonikeskuses Mektory, Raja 15.

Programm

9.30 – 10.00
Kogunemine ja kohv
10.00 – 10.10
Päeva avamine
10.10 – 11.10
Internet ja Eesti - narratiiv 
Eesti interneti teekond ja hetkeseis. Kuidas on Eesti Internet jõudnud tänapäeva?
Eesti Infotehnoloogia Kolledži õppejõud Linnar Viik
Mõtleja ja esseist, raamatu "Lingvistiline mets" autor Valdur Mikita, PhD
11.10 – 12.30
Vabadus ja vastutus internetis
Riigi kontroll - palju meil on õigus ja vajadus teada? Kas tänased reeglid ja praktika on piisavad? Kas privaatsus Internetis on illusioon?

Advokaadibüroo Sorainen partner vandeadvokaat Carri Ginter
Siseministeeriumi sisejulgeolekupoliitika asekantsler Erkki Koort
12.30 – 13.20
Lõuna
13.20 – 13.30
2 nädalat !! ilma internetita
13.30 – 14.45
Digitaalne kirjaoskus
Teadlikkus ja oskused internetis - tasakaal päriselu ja virtuaalelu vahel, digilõhe.
Tartu Ülikool Sotsiaal- ja haridusteaduskonna Ühiskonnateaduste instituudi meediauuringute professor Pille Pruulmann-Vengerfeldt
Tartu Ülikooli meediauuringute vanemteadur Andra Siibak, PhD
14.45 – 15.45
Asjade internet
Kas ulme või tänane reaalsus? Kas tuleks vältida? Kas ja kuidas valmistuda?
Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja Spordi Instituudi direktor Kristjan Port
Planet OS OÜ asutaja ja advisor André Karpištšenko
Eesti Telekomi erakliendi teenuste valdkonna juht Toomas Kärner
Arutelu juhib Zone Media OÜ tegevjuht Riho Kurg
15.45 – 16.00
Kohvipaus
16.00 – 17.15
Internet majanduse lubrikandina
Kas Internet suudab käivitada iga hangunud majanduse?
Uurime, mis vahe on internetiga majandusel ja internetita majandusel. Otsime võitjaid ja kaotajaid kui internetti kolivad ostjad, müüjad, haiged, töötud, arstid ja töötajad. Ning muidugi robotid.
Eesti Arengufondi majandusekspert Kristjan Lepik
Fortumo OÜ asutaja Rain Rannu
Eesti E-Kaubanduse Liidu juhatuse liige Henrik Aavik
Arutelu juhtis Eesti Päevalehe tehnoloogiatoimetaja Hans Lõugas
17.15 – 17.30   Päeva lõpetamine

Registreerimine

Interneti Päevale registreerimise info kustutatakse pärast sündmust. 

Videod

Esinejad

Linnar Viik
Linnar Viik

Linnar Viik on õppinud infotehnoloogia juhtimist ja rahvusvahelist majandust Tallinna Tehnikaülikoolis ja Helsinki Tehnikaülikoolis. Töötanud teadurina Soomes ja Rootsis, juhtimiskonsultandina KPMG Management Consultingis ning ÜRO Arenguprogrammis.

Ettevõtjana alustas Linnar 1995. aastal AS Meediamaa kaasasutajana ning juhatuse esimehena, pärast ettevõtte liitumist Levicom Grupiga jätkas AS Meediamaa ja Netexpress nõukogu esimehena ning AS Levicomi juhatuse liikmena.

Aastatel 1999 kuni 2001 nõustas Linnar peaministrit osalise koormusega infotehnoloogia ning teaduse- ja arendustegevuse küsimustes, oli Eesti Teadus- ja Arendusnõukogu sekretariaadi juht. Mitmete Kesk- ja Ida-Euroopa valitsuste nõustamise kõrval on ta tegev ka mobiilside tootearenduses ja keeletehnoloogiates ettevõtete Mobi Solutions ja Keelevara asutajana.

Linnar on olnud tegev Eesti Infotehnoloogia Kolledži asutamise juures 2000. aastal ning toimetanud sellest hetkest alates ka koosseisulise õppejõuna.

Linnar on avaldanud üle 150 artikli ja uurimuse, on külalisõppejõud mitmes Rootsi ja Soome ülikoolis ning on Stockholm Challenge ja Global Junior Challenge IT auhindade rahvusvahelise žürii esimees.

 

Allikas: Kusnets, Kerli, 2010. e-õppe uudiskiri “Eesti IT visionäär – Linnar Viik http://uudiskiri.e-ope.ee/?p=591

Valdur Mikita
Valdur Mikita
Valdur Mikita, PhD Mõtleja ja esseist, raamatu "Lingvistiline mets" autor.
Carri Ginter
Carri Ginter
Dr. Carri Ginter on advokaadibüroo SORAINEN partner ning juhib büroo Baltikumi ja Valgevene kohtuvaidluste töörühma. Ta on töötanud õigusnõustajana alates 1999. aastast. Carri on edukas advokaat nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasemel. Ta on võitnud arvukaid kohtuasju Riigikohtus ning on esindanud korduvalt kliente, sh Euroopa Komisjoni, ka Euroopa Liidu kohtus. Muu hulgas on Carri esindanud kohtus ka ministeeriume, Tallinna linna ja esindanud edukalt klienti seni suurimas kahjunõudes Eesti riigi vastu. Carri on tunnustatud kohtuadvokaat intellektuaalomandi valdkonnas ning ta on .ee domeeniga seotud vaidlusi lahendava domeenivaidluste komisjoni liige. Teiste kaalukate intellektuaalomandivaidluste hulgas on ta esindanud juhtivat Eesti toiduainetootjat olulises kaubamärgivaidluses, kus kohus leidis ja Riigikohus kinnitas, et vastaspool peab üle andma kogu oma brutotulu. Tegemist oli pretsedendiga Eesti intellektuaalomandiõiguse praktikas. Carril on silmapaistev kohtuadvokaadina tegutsemise kogemustepagas ka Euroopa Liidu, konstitutsiooni-, riigihanke-, konkurentsi- ja kindlustusõiguse vallas. Ta on esindanud kliente sadades kohtuasjades. Lisaks on Carri ka kogenud lepitaja. Carri on Euroopa Liidu õiguse tunnustatud asjatundja ja õppejõud. Ta oli ekspert Riigikohtus ajaloolises kohtuasjas, kus hinnati Euroopa stabiilsusmehhanismi põhiseaduslikkust. Prantsusmaa saatkond on nimetanud Carri oma avocat conseil'ks e usaldusadvokaadiks Eestis. Lisaks töötab Carri Euroopa Liidu õiguse dotsendina Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas, kus teda on juba kahel korral tunnustatud Aasta Õppejõu tiitliga.
Erkki Koort
Erkki Koort
Erkki Koort alustas oma karjääri Kaitsepolitseiametis, kus ta töötas aastatel 1997-2007, viimati ülemkomissari ametikohal. Aastal 2007 sai temast siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler. Viie aasta jooksul oli tema juhtida siseministeeriumi korrakaitse- ja kriminaal-, pääste- ja kriisireguleerimise ning migratsiooni- ja piirivalve valdkond. 2012. aastal sai Koortist siseministeeriumi sisejulgeolekupoliitika asekantsler. Oma igapäevatöös tegeleb ta täna sisejulgeoleku, majandusjulgeoleku ning terrorismi, korruptsiooni ja küberkuritegevuse tõkestamise valdkondadega. Ta on Vabariigi Valitsuse julgeolekukomisjoni terrorismivastase võitluse nõukogu ja Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi nõukogu esimees ning lennundusjulgestuse ekspertkomisjoni liige. Erkki Koort on Eesti esindaja EL sisejulgeolekualase operatiivkoostöö komitees. Lisaks on ta osalenud mitmes rahvusvahelises julgeolekualases juhtgrupis sh EL-USA terrorismivastase võitluse töögrupis EL-i julgeolekueksperdina. Alates 2011. aastast on ta Eesti Interneti SA nõukogu liige. Ta on esinenud ettekannetega paljudel konverentsidel nii Eestis kui välismaal. Samuti on tema sulest ilmunud mitmeid sisejulgeoleku-alaseid arvamuslugusid. Erkki Koort on lõpetanud Sisekaitseakadeemias politsei eriala ning omandanud Tallinna Tehnikaülikooli magistrikraadi haldusjuhtimises.
Pille Pruulmann-Vengerfeltd
Pille Pruulmann-Vengerfeltd
Professor Pille Pruulmann-Vengerfeldt lõpetas 2001. aastal Tartu Ülikoolis avalikkussuhete ja teabekorralduse eriala, 2002. aastal meedia ja kommunikatsiooni magistrantuuri ning 2006. aastal sama eriala doktorantuuri. Alates 2001. aastast töötab Pille Pruulmann-Vengerfeldt Tartu Ülikoolis ning on valitud meediauuringute professoriks 2014. aastal. Alates 2008. aastast töötab Eesti Rahva Muuseumi juures osaajaga teadurina. Professor Pruulmann-Vengerfeldti uurimishuvi on seotud erinevate uute tehnoloogiate kasutajatega lähtudes aktiivse ja kriitilise auditooriumi perspektiivist. Pille Pruulmann-Vengerfeldt on erinevate Eesti ja rahvusvaheliste projektide juht ning põhitäitja uurides nii muuseumi ja muuseumikommunikatsiooni, privaatsuse käsitlusi, privaatsust säilitavaid tehnoloogiaid, sotsiaalmeedia ja info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate kasutust ja kasutajaid. Pille Pruulmann-Vengerfeldt on tegev ka TÜ ühiskonnateaduste instituudi juures tegutseva Strateegilise Jätkusuutlikkuse Kompetentsikeskuse juures ning selle kaudu ka NATO Teaduse ja tehnoloogia organisatsiooni sotsiaalmeedia teemalise uurimisrühma juures. Ta on avaldanud suurel hulgal Eesti ja inglise keelseid publikatsioone internetikasutajate, muuseumide ja meediaauditooriumide teemadel.
Andra Siibak
Andra Siibak
Dr. Andra Siibak lõpetas 2003. aastal Tartu Ülikoolis inglise keele ja kirjanduse eriala, 2005. aastal meedia ja kommunikatsiooni magistrantuuri ning 2009. aastal sama eriala doktoriõppe. Aastast 2006. töötab Andra Siibak Tartu Ülikoolis ning alates 2011. aastast valitud meediauuringute vanemteaduriks ning on tegev ka TÜ ühiskonnateaduste instituudi juures tegutsevas Strateegilise Jätkusuutlikkuse Kompetentsikeskuses. Aastatel 2009-2012 töötas Andra Rootsis, Södertörni Ülikooli juures uurides järeldoktorantuuris laste ja noorte uue meedia kasutust ning noorte sotsiaalmeedia kasutajate visuaalset ja tekstilist enesepresentatsiooni. Ta on olnud Aarhusi Ülikooli külalisteadur (2012) ning Masaryki Ülikooli külalisõppejõud (2013). Olles Eesti Teadusagentuuri poolt finantseeritud personaalse uurimisprojekti „Privaatsuse ja avalikkusega seotud tähenduste ja kogemuste muutus tehnoloogiast küllastunud ühiskonnas“ (PUT 44) juht, on Andra Siibaku peamised uurimishuvid hetkel seotud sotsiaalmeedia auditooriumite, privaatsuse, põlvkondade, internetikasutuse sotsiaalse vahendamise ning digitaalse kirjaoskuse temaatikaga. Andra on olnud mitmete Eesti ja Euroopa projektide põhitäitja ning avaldanud arvukalt publikatsioone eelretsenseeritud teadusajakirjades ning kogumikes.
André Karpištšenko
André Karpištšenko
André Karpištšenko on 15 aastat tegelenud R&D tarkvara tehnoloogiate, teenuste ja toodete ehitamisega. Enne Planet OS teadusjuhi ametit juhtis André Skype andmete analüüsi, infrastruktuuri inseneride ja kliendi kvaliteedi meeskondi. Ta on asutanud ja üles ehitanud kvaliteedi tagamise ettevõtte, elektroonilise piletisüsteemi ja keskkonnaalaste aruandluse teenuseid. Samuti avaldanud artikleid ning omab patenditaotlusi andmetöötluse ja analüüsi ning tarkvara protsessi täiustamise ja koostöö valdkondades. Andrél on magistrikraad tootmise juhtimises Chalmersi Tehnikaülikoolist Rootsis.
Toomas Kärner
Toomas Kärner
Toomas Kärner on Eesti Telekomi erakliendi teenuste valdkonna juht. Toomasel on 15-aastane kogemus telekomi sektoris, mis on olnud täidetud erinevate ülesannetega võrgu haldusest ja arendusest kuni serverplatvormide vastutuseni. Viimaste aastate fookus on olnud kliendi seadmete arendusel uute toodete raames. Põhifookuses on eraklientidele mõeldud lahendus Smart Home, kodujuhtimine ning tärkav asjade internet (IoT). Koordineerides TeliaSonera tegevusi tootejuhtimises on kodujuhtimise teenusega turule tuldud nii Eestis kui Soomes. Hetkel on Toomase töö keskmeks asjade interneti avatud arhitektuurid, mis võimaldaksid innovaatoritel tulla lihtsalt välja uute teenustega, kuid samas tagaksid kliendile kontrolli tema seadmete ja andmete üle. Toomasel on lisaks telekommunkatsiooni arenduse alastele õpingutele Centria University of Applied Sciences Soomes IT-juhtimise kraad Estonian Business School-st. Ta on lõpetanud Tallinna Polütehnikumi arvutite ja arvutivõrkude erialal.
Riho Kurg
Riho Kurg
Riho on olnud Interneti kasutaja alates oma esimesest meilikontost 1993 ning tegelenud juba eelmisel sajandil nii dial-up teenuse loomise kui riigiasutuste andmesidevõrgu ehitamisega. Pärast seda on tulnud teha nii tarkvara müüki, riistvara hankimist kui firmajuhtimist, aga hinges peab ta end ikka pigem inseneriks või algajaks häkkeriks. "Selgub, et juba mu päris tavalises koduses majapidamises on umbes 20 aktiivselt Internetiga seotud olevat seadet, samas külmkapp ning tolmuimeja ei ole ikka veel nende hulgas".
Rain Rannu
Rain Rannu
Rain on tegutsenud mobiilimaksetega 15 aastat, olles 2000 aastal Fortumo emaettevõtte Mobi Solutions kaasasutajana valdkonna üks pioneere. Fortumo asutajana tegeleb Rain strateegia, uute toodete ja võtmepartneritega. Rainil on tehnoloogia juhtimise magistrikraad. Ta on üks mittetulundusliku sihtasutuse Garage48 rajaja. SA mis pühendub noorte inimeste motiveerimisele ja suunab neid oma ettevõttega alustama. Rain jagab oma aega Eesti ja San Francisco vahel.
Henrik Aavik
Henrik Aavik
Henrik Aavik on interneturunduse ja veebikaubanduse spetsialist kogemusega üle 15 aasta. Kirjutanud raamatu "Praktiline Internetiturundus" ning juhtinud IT-äri raadiosaadet "Restart". Hetkel seotud mobiiliäppide firmaga Applaud ning startuppidega Traffel ning Hourdini. Henrik on olnud Eesti E-kaubanduse Liidu juhatuse liige viimased 5 aastat.

Kontakt

Kui Sul on küsimusi Interneti Päev 2015 kohta

Kommunikatsioon ja meedia
Maarja Kirtsi
maarja.kirtsi@internet.ee
Tel 727 1013, 501 8379

Korraldus
Marianne Jukk
marianne.jukk@internet.ee
Tel 727 1000

www.internet.ee